انتخاب یک مسواک خوب

چگونه مسواک خوب انتخاب کنيم؟

دندان هاي شما بسيار با ارزش هستند و براي نگهداري از آن ها بايد مسواکي مناسب داشته باشيد. آيا مي دانيد در ميان مارک هاي تجاري مختلف چه مسواکي مناسب دندان هاي شما است؟

راه‌هايي براي انتخاب کردن مسواک

اين نکته را در نظر بگيريد که چه کسي از مسواک استفاده مي‌کند. کودکان نبايد از مسواک‌هايي که مخصوص بزرگسالان است استفاده کنند. سر مسواک آن‌ها بايد کوچک‌تر و نرم تر باشد. از آنجايي که کودکان مسواک زدن را دوست ندارند، مسواک‌هاي کودکان رنگ‌هاي روشني دارند، به شکل شخصيت‌هاي محبوب هستند، و يا حتي موسيقي پخش مي‌کنند. کساني که ارتودنسي کرده‌اند، بايد از مسواک‌هاي مخصوص و مسواک‌هاي ارتودنسي استفاده کنند. برس اين‌گونه مسواک‌ها سفت تر هستند و در قسمت وسط کوتاه‌تر از اطراف هستند تا هم دندان‌ها و هم سيم‌هاي ارتودنسي را تميز کنند.
برس مسواک را بررسي کنيد. برس هاي مسواک درجه‌هاي متفاوتي از سختي را دارند: نرم، متوسط، و سخت. بهترين نوع آن برس نايلوني نرم است زيرا لطيف تر هستند. اگرچه برخي مردم مسواک‌هاي با برس سخت را انتخاب مي‌کنند، زيرا فکر مي‌کنند اين مسواک‌ها دندان‌هايشان را بهتر تميز مي‌کنند. اين تفکر نادرست است.

انتخاب مسواک
مسواکي با سر کوچک انتخاب کنيد. شما بايد يک مسواک با سر کوچک را انتخاب کنيد تا بتوانيد قسمت‌هايي که دسترسي به آن‌ها سخت تر است را راحت تر تميز کنيد. يادتان مي‌آيد که مسواکي که دندان‌پزشک براي تميز کردن دندان از آن استفاده مي‌کند، سر کوچک و گردي دارد؟ به اين دليل که بتواند به فرورفتگي‌هاي دندان دسترسي داشته باشد. اگر سر مسواک خيلي بزرگ باشد، استفاده از آن راحت نخواهد بود.
مراقب امکانات اضافي مسواک‌ها باشيد. امروزه مسواک‌ها امکانات زيادي دارند. آن‌ها علاوه بر رنگ‌ها و سبک‌هاي مختلف، سرهاي زاويه‌دار بزرگ و دسته‌هاي نرمي دارند. اين موارد را با توجه به نيازهاي خودتان انتخاب کنيد.
بين مسواک دستي و برقي انتخاب کنيد. امروزه مسواک‌هاي باطري دار و يا قابل شارژ در بازار موجود هستند. مسواک‌هاي برقي در دو نوع سر قابل چرخش و مسواک‌هاي صوتي هستند. از نظر علمي تفاوتي بين مسواک‌هاي دستي و برقي نيست اگرچه مسواک‌هاي صوتي ممکن است به کاهش بيماري‌هاي پريودنتال کمک کنند. آنچه اهميت دارد درست مسواک زدن است.

با‌اين‌حال، برخي ترجيح مي‌دهند از مسواک‌هاي برقي استفاده کنند. اين مسواک‌ها به کساني پيشنهاد مي‌شود که نمي‌توانند مسواک را به خوبي در دستشان نگه‌دارند و يا عملکرد دستشان سريع نيست، مانند افراد سالخورده و يا معلول. ممکن است مسواک‌هاي برقي باعث تشويق کودکاني شود که مسواک زدن را دوست ندارند. برخي افراد اين‌گونه بهتر مسواک مي‌زنند زيرا مدت طولاني تري اين کار را انجام مي‌دهند و از نظر روانشناسي نيز احساس مي‌کنند با استفاده از اين مسواک‌ها دندان‌هايشان تميزتر مي‌شود.

بدون توجه به مارک تجاري يا نوع مسواک، حتماً مسواک خود را هر سه ماه تعويض کنيد و به درستي مسواک بزنيد.